w

Olej silnikowy: jak wybrać najlepszy dla twojego samochodu

Nie możesz bez niego uruchomić silnika spalinowego, ale ile wiesz o oleju w twoim samochodzie?

Zapewne wiesz, że silnik twojego samochodu nie działałby bez niego, ale my wiemy, gdzie istnieją braki wiedzy na temat tej substancji. Od tego, czego potrzebujesz, co oznaczają symbole na opakowaniach, jakiego rodzaju oleju potrzebujesz w swoim samochodzie, sprawdzamy wszystko, co musisz wiedzieć o oleju silnikowym.

Co to jest ?

Lepka ciecz, nierozpuszczalna w wodzie, używana jako smar.

Dlaczego mój silnik tego potrzebuje?

Tak więc komponenty silnika mijają się z jak najmniejszym tarciem, zapobiegając utracie mocy i minimalizując zużycie. Ma również właściwości czyszczące i chłodzące.

Czy są różne typy?

Tak: mineralny, syntetyczny i półsyntetyczny.

Jaka jest różnica między minerałem a syntetycznym?

Jaka jest różnica między minerałem a syntetycznym?
Olej mineralny jest destylowany z ropy naftowej i rafinowany; syntetyczny olej jest wytwarzany w procesie chemicznym. Jednak niektóre oleje syntetyczne są wytwarzane z ropy naftowej przez rafinowanie, destylację, oczyszczanie i rozbijanie jej na podstawowe molekuły. Proces ten nie tylko usuwa więcej zanieczyszczeń, ale także umożliwia dostosowanie poszczególnych cząsteczek oleju do nowoczesnych silników. Półsyntetyczny olej to mieszanka olejów mineralnych i syntetycznych.

Czy są jakieś inne składniki?

Tak, kilka, ogólnie dodatków poprawiających wydajność i trwałość oleju. Typowy olej silnikowy może w rzeczywistości składać się z 80 procent rzeczywistego oleju i 20 procent dodatków. Mogą to być między innymi inhibitory utleniania (zapobiegające przedwczesnemu starzeniu się oleju), detergenty (przenoszące brud do filtra oleju), środki polepszające lepkość i środki przeciwpieniące.

Czym jest olej wielosezonowy?

Praktycznie wszystkie nowoczesne oleje silnikowe są wielozadaniowe, a to oznacza, że można je stosować zarówno latem, jak i zimą. W przeszłości normą było stosowanie rzadkiego oleju zimą i gęstego oleju latem

Co oznaczają te wszystkie litery i cyfry ?

Jeśli weźmiemy olej 10W-40 jako przykład, „10W” odnosi się do jego maksymalnej lepkości w niskich temperaturach, przy czym „W” oznacza zimę. Im niższa liczba, tym bardziej płynny olej. (Tak więc w szczególnie niskich temperaturach może być pożądana niższa liczba „W”, 5W lub 0W, ponieważ olej będzie łatwiej płynąć po zimnym starcie i szybciej ochroni silnik.) „40” tymczasem odnosi się do lepkość w normalnych temperaturach pracy; im wyższa liczba, tym wyższa lepkość. Zbyt płynny olej może nie chronić skutecznie, a zbyt gęsty może zaszkodzić wydajności.

Dlaczego wszystkie silniki nie mogą stosować oleju o tej samej lepkości?

Producenci określają różne lepkości w zależności od rodzaju paliwa silnika, jego cech konstrukcyjnych, pojemności pompy olejowej i tolerancji produkcyjnych, a także temperatur otoczenia, na jakie będzie wystawiony pojazd

Jakie są inne oznaczenia można spotkać na pojemniku z  olejem?

Możesz spotkać skróty takie jak API (Amerykański Instytut Naftowy) i ACEA (Stowarzyszenie Europejskich Producentów Pojazdów), które oznaczają, że olej przeszedł standardy ustalone przez te organizacje.

Który lepszy, mineralny albo syntetyczny olej?

Ponieważ oleje syntetyczne mają mniej zanieczyszczeń, mają tendencję do degradacji znacznie wolniej niż oleje mineralne i zapewniają lepszą ochronę. Ale najlepszą radą jest trzymać się tego, co producent samochodu określa i zmieniać olej co najmniej co 12 miesięcy.

Napisane przez admin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Mercedes Benz S560 kabriolet

Nowe Bugatti Chiron Sport