w

Jak jeździć oszczędnie?

Samochód i jego eksploatacja to często znaczący koszt w domowym budżecie. Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny paliw warto poznać kilka zasad, których wdrożenie w życie zapewni niższe spalanie, a więc realne oszczędności dla naszego comiesięcznego budżetu.

Rozpoczęcie jazdy – w nowszych modelach samochodów, posiadających system wtryskowy, paliwo jest samoczynnie podawane w chwili rozpoczęcia pracy silnika. Dzięki temu nie trzeba od razu naciskać na pedał gazu, co nie zawsze udaje się zrobić z odpowiednim wyczuciem.

Dłuższy postój – kiedy zatrzymujemy nasz samochód na czas dłuższy niż 1 minutę powinniśmy wyłączyć silnik. Przy krótszych postojach jest to niewskazane, gdyż w momencie zapłonu pobierana jest zwiększona ilość paliwa.

Hamowanie silnikiem – w chwili dojeżdżania do skrzyżowań lub innych miejsc, w których nasza prędkość będzie niższa niż osiągana w danej chwili warto stosować hamowanie silnikiem. Należy jednak pamiętać, że choć zużycie paliwa jest w takim przypadku na bardzo niskim poziomie, to jednocześnie następuje szybsze zużywanie niektórych części silnika.

Zmiana biegów – porównując do tej samej prędkości zużycie paliwa jest wyższe wtedy, kiedy jedziemy na biegu niższym. Warto więc pamiętać o tym, że na pierwszym biegu jedynie ruszamy, a każdy kolejny zmieniamy przy możliwie najniższej prędkości, uwzględniając charakterystykę naszego pojazdu.

Długie trasy – najbardziej optymalna prędkość, przy której zużycie paliwa jest najniższe, waha się w granicach ok. 90-100 km/h.

Stała prędkość – utrzymanie stałej prędkości samochodu, szczególnie podczas jazdy po mieście, nie jest łatwe. Mimo to tam, gdzie jest to tylko możliwe, powinniśmy unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania.

Sprawny samochód – czasami drobne „usterki”, jak brudne filtry czy stare świece, mogą podnieść zużycie paliwa. Dlatego należy kontrolować co jakiś czas poszczególne elementy i w razie konieczności wymieniać je na nowe.

Opony – zbyt niskie ciśnienie w oponach ma negatywny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo w czasie jazdy, ale również na ilość zużywanego paliwa poprzez wytwarzanie większego oporu na kontakcie opony z nawierzchnią jezdni. Ciśnienie w oponach powinno zawsze być na poziomie ustalonym przez producenta.

Bagaż – zużycie paliwa jest wyższe, im więcej waży nasz samochód. Wyjeżdżając gdzieś starajmy się brać ze sobą jedynie najpotrzebniejszy bagaż, aby zbytnio nie obciążać naszego auta.

Napisane przez admin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Nowy Mercedes CLA Coupe

Nissan Skyline R32