w

Czym jest usługa EETS?

Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej, czyli EETS to usługa, która pozwala na pobór opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg za pomocą jednego urządzenia pokładowego (OBU), jednej faktury i jednego operatora. Obecnie dostępna jest w siedmiu krajach i nieustannie się rozwija.

Elektroniczne systemy poboru opłat w krajach członkowskich wymagają odrębnych jednostek pokładowych montowanych w pojazdach. Jednostki należy wymienić przed wjazdem na płatny odcinek drogi zaraz po przekroczeniu granicy. Kierowca musi przerwać trwający kurs, zdemontować urządzenie działające w poprzednim kraju i dokonać instalacji nowego OBU. Podczas instalacji należy ustawić język, sprawdzić numer rejestracyjny pojazdu i wprowadzić liczbę osi. Każde urządzenie po odbytym kursie jest rozliczane odrębnie, co tworzy wysokie koszty administracyjne. Nowa usługa EETS (European Electronic Toll Service) wymaga tylko jednej jednostki pokładowej rozliczanej na jednej fakturze. Dane pojazdu do OBU wprowadza się tylko raz, a pojazd może się swobodnie przemieszczać przez terytoria państw członkowskich UE, w których uruchomiono usługę EETS.

Kompleksowe usługi związane z EETS można zamówić u dużych operatorów takich jak koncerny paliwowe typu Shell lub BP. Urządzenie pokładowe jest wysyłane kurierem lub możliwe do odbioru w punktach obsługi klienta. Urządzenia zamawiać także można bezpośrednio u producentów, których jest wielu na rynku. System EETS działa obecnie w siedmiu krajach: Austria, Belgia, Francja, Hiszpania, Polska (odcinek A4 z Krakowa do Katowic), Portugalia i Włochy. Na przełomie lat 2018/2019 do EETS przystąpić mają Niemcy, Węgry, Norwegia, Słowenia i Polska. Czechy i Słowacja udostępnienie usługi planują na lata 2020/2021.

Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej dopiero się rozwija i będzie dostępna w całej Unii Europejskie dopiero za kilka lat. Jednak warto skorzystać z jej walorów ze względu na obniżenie kosztów transportu.

Napisane przez admin

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments

Tankowanie po rosyjsku

Kierowcy rajdowi są niesamowici